.
Larp (ang. living action role play) wywodzi swoje korzenie z gier fabularnych, ale w formie nazywanej dramą przypomina teatr improwizowany i wówczas już możemy mówić o pewnego rodzaju spektaklu.
Drama kładzie mocny nacisk na wniknięcie w psychikę odgrywanych postaci, skupia się na postawieniu graczy przed trudnymi problemami i wyborami. Uczestnicy sesji wcielając się w stworzone przez scenarzystę postacie i w pewnym stopniu nadają im własne cechy charakterologiczne. Dzięki temu przeżycia i emocje pojawiające się podczas sesji będą ich własnymi przeżyciami i emocjami.
Pozostając w roli przez cały czas trwania rozgrywki biorą udział w przygodzie, której fabułę przygotowuje i przeprowadza larpmaster (inaczej Mistrz Gry).
Larpy odgrywać można zarówno w otwartej przestrzeni (larpy terenowe), jak i zamkniętych pomieszczeniach (chamberlarp). W zależności od scenariusza i pomysłowości larpmastera fabuła larpa może rozgrywać się w świecie fantastycznym, lub w realnym. Może być utrzymana w konwencji horroru, komedii lub obyczajowości.
Niektóre rodzaje larpów dostarczają rozrywki poprzez możliwość zabawy strojem, gadżetami i klimatem, popisaniem się umiejętnościami aktorskimi, bądź talentem w prowadzeniu intryg.
Są też takie, w których od zdobywania indywidualnych celów gry ważniejsze jest przeżycie: wczucie się w emocje odgrywanej postaci jednocześnie uwalniając swoje własne, prowadząc tym samym do pewnego katharsis.
Różnorodność larpów sprawia, że każdy może znaleźć w nich coś dla siebie, doświadczając wielu niezapomnianych wrażeń.